# #

24 Απρ 2021

Τεράστιος Πετρούνιας! Πήρε το πέμπτο χρυσό σε ευρωπαϊκό και έγραψε ιστορία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Τον πέμπτο ευρωπαϊκό του τίτλο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βασιλείας και φόρεσε το χρυσό μετάλλιο.

Εντυπωσιακός ήταν για μία ακόμη φορά ο «άρχοντας των κρίκων», Λευτέρης Πετρούνιας, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βασιλείας και κατέκτησε συνολικά τον...

πέμπτο ευρωπαϊκό του τίτλο.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και με βαθμολογία 15.400 βρέθηκε στην πρώτη θέση, έχοντας μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους αθλητές και με τον τίτλο αυτό ξεπέρασε τον θρύλο του αγωνίσματος, Γιούρι Κέκι.

Ο Πετρούνιας ισοφάρισε τον Βλάση Μάρα στη συγκομιδή χρυσών μεταλλίων και πλησίασε τον Ούγγρο άσσο του πλάγιου ίππου Κρίστιαν Μπέρκι, ο οποίος κατέχει το απόλυτο ρεκόρ με έξι ευρωπαϊκούς τίτλους.

Τέλος σημειώνεται ότι η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα τα 29 μετάλλια σε επίπεδο ανδρών – γυναικών με τους αθλητές μας να έχουν κατακτήσει 15 χρυσά, έξι αργυρά και οκτώ χάλκινα.